Pokud toužíte vědět, jaké jsou horké novinky v oboru (nejen) solárních panelů, pak vřele doporučujeme navštívit mezinárodní výstavu Intersolar v Mnichově. Koná se každoročně vždy v červnu, letos to bylo 10. až 12.6.2015 a podle jejích pořadatelů je to největší výstava solárních technologií na světě.
Z České republiky to do Mnichova zase není tak daleko, a proto jsme se tam stejně jako každý rok vydali i my. A nyní vám přinášíme to nejzajímavější, co jsme na Intersolaru letos viděli.
Bezkonkurenčně nejlepší metoda sloužící k odhalování výrobních vad solárních panelů. Fotovoltaické panely, pokud se do nich pouští elektrický proud velmi slabě světélkují. Dalo by se říci, že se jedná o opačný jev k jevu fotovoltaickému. Světélkování panelů lze zachytit speciální kamerou a na snímcích pak vyniknou všechny výrobní vady panelů, které mají vliv na jejich výkon - praskliny článků a vadné kontakty. Místa, která nedodávají žádnou energii jsou na snímcích vidět černě.
Elektroluminiscence je mnohem efektivnější a přesnější metoda pro hledání "hluchých" míst panelů, než termovize nebo rentgenování. Špičkoví výrobci již na tuto metodu výstupní kontroly kvality panelů přecházejí.
Výrobci fotovoltaických panelů se snaží vyrobit stále atraktivnější výrobky. Jednou z možných cest je zvýšení účinnosti fotovoltaických panelů, čehož lze dosáhhnout například zlepšením odvodu elektrického náboje z článků panelů. Jednotlivé vodiče pak mohou na přední straně solárních panelů vytvářet zajímavé obrazce.
Jiní výrobci se zase snaží oslovit specifickou klientelu pomocí flexibilních solárních článků, nebo umístěním článků do průsvitných nebo průhledných materiálů.
Na pole hybridních a bateriových solárních systémů přichází další noví hráči, protože cítí v tomto oboru velký potenciál. Solární panely jsou hezká věc, ale bez akumulátorů bohužel není možné zcela využít jejich potenciál.
S řešením tak přicházejí firmy jako Tesla, Samsung, Mercedes-Benz, LG a mnozí další. Čím více výrobců a firem, tím nižší bude cena jejich výrobků, takže se všichni doufejme máme na co těšit!
Na poli baterií pro solární systémy se dějí právě dvě věci, přičemž každá z nich je neméně důležitá: 1. roste kapacita akumulátorů na jednotku váhy a 2. klesá jejich cena. Z obojího máme velkou radost.
Obecně se dá říci, že velký vzestup popularity již delší dobu zažívají lithium-fosfátové (LiFePO4) a lithium-polymerové baterie. Naopak na ústupu ze slávy jsou klasické olověné akumulátory. Žádná nová převratná revoluční technologie ukládání elektřiny však na výstavě k vidění nebyla.
Na konec bychom vám chtěli ukázat zajímavá řešení mobilních fotovoltaických systémů. Takhle to vypadá, když máte "energii sbalenou na cesty". Účelem těchto zařízení je krátkodobě poskytnout potřebnou elektřinu na nějakém odlehlém nebo jinak bohem zapomenutém místě. Přijet - rozložit - napájet - složit - odjet.
Pokud jste fanouškem obnovitelných technologií a solárních panelů zvláště, pak si další ročník výstavy Intersolar rozhodně nenechte ujít. Je zde k vidění mnohem více, než se vešlo do tohoto článku - od elektromobilů až po různé vychytávky, blbůstky a řešení zaměřená především na svůj vzhled a design.
Zcela jsme v tomto článku pominuli celou jednu část výstavy, která se věnovala termálním solárním systémům, protože jsme zde nenašli tolik zajímavých inovací. Pokud plánujete pořízení solárního systému na váš dům nebo firmu, pak výstava Intersolar 2016 může být pro vás zdrojem potřebné inspirace.
Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.