Od října 2015 v České republice úspěšně funguje notoricky známý dotační program Nová zelená úsporám. Z něj na fotovoltaiku dosud čerpali hlavně majitelé rodinných domů. Program NZÚ prošel v říjnu 2021 a v září 2023 revizemi, díky nimž vznikl program označovaný jako NZÚ2030 či NZÚ2021+.
Z programu Nová zelená úsporám může každý majitel rodinného domu získat na fotovoltaickou elektrárnu až 200 000 Kč, maximálně však 50 % investičních nákladů. Platí bonus 10 % pro zákazníky z hospodářsky a sociálně ohrožených obcí a dále z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, kteří mohou čerpat až 220 000 Kč.
Dotační program Nová zelená úsporám pro majitele rodinných domů se skládá ze 3 samostatných programů: NZÚ Standard, NZÚ Light a pod standardní NZÚ i Oprav dům po babčice. Každý z programů je zaměřený na jinou klientelu, podporuje různé věci a má odlišné podmínky pro získání dotace.
Starobní důchodci, invalidní důchodci a nízkopříjmové domácnosti mohou díky NZÚ Light získat fotovoltaický systém pro ohřev teplé vody. Výše dotace může být maximálně 90 000 Kč a co je důležité, dotace může pokrýt celou výši investice. Celou částku dotace vám dokážeme vyřídit dopředu, ještě před začátkem instalace. Prakticky to znamená, že máte fotovoltaický ohřev vody zadarmo. Běžné domácnosti mohou na tento typ ohřevu vody dotaci 45 000 Kč a max. 50 % výše investice.
Do programu NZÚ přibyla i možnost čerpat dotaci na fotovoltaiku pro bytové domy. Příspěvek na FVE je dostupný pro všechny bytové domy v ČR ve s správě SVJ, družstev i fyzických nebo právnických osob. Instalace na bytových domech a zakládání energetických komunit se díky dokončeným změnám zákonů úspěšně rozjíždí.
Novou kategorií je dotace NZÚ Standard a NZÚ Light pro majitele objektů pro individuální rekreaci (chaty, chalupy), které jsou celoročně obývány svým majitelem. Hlavní podmínkou získání příspěvku je trvalé bydliště na adrese rekreačního objektu po dobu alespoň 2 let. Fotovoltaické elektrárny na chatách a chalupách jsou jinak řešeny podle stejných pravidel, jako rodinné domy.
Začátkem roku 2022 odstartovaly programy pro podnikatele jako Modernizační fond či Fond národní obnovy. Tyto dotační programy rozdělují fyzickým i právnickým osobám evropské peníze a výnosy z prodeje emisních povolenek. Podnikatelé mohou žádat o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu umístěnou na střechách průmyslových a komerčních budov od výkonu 1 kWp. Příspěvek může činit až 35 % na pořízení solárních panelů a až 50 % na pořízení baterií.
V tomto článku detailně rozebereme fotovoltaické dotace Nová zelená úsporám pro majitele rodinných domů a trvale obývaných rekreačních objektů. Plné znění podmínek, závazné pokyny a formuláře najdete na stránkách dotačního programu NZÚ Standard.
Naši klienti nepotřebují ohledně dotací nic studovat, ani ve věci podání žádosti podnikat jakékoliv kroky. O vyřízení dotace se staráme od začátku do konce my. Navíc poskytujeme smluvní garanci na kladné vyřízení dotace - pokud vám dotaci nezajistíme, zaplatíme vám ji z naší vlastní kapsy.
V dalším textu se budeme věnovat výhradně dotačnímu programu NZÚ Standard, podoblast C.3 (Zdroje energie - Fotovoltaika). Jiným dotačním programům jako NZÚ Light jsme věnovali jiné samostatné články.
Dotace jsou určeny pro majitele či stavebníky rodinných domů s podlahovou plochou do 350 m², kteří chtějí využívat solární energii pro vlastní potřebu. Nerozlišuje se, zda je majitelem domu fyzická či právnická osoba.
Dotace může pokrýt maximálně 50 % investičních nákladů projektu včetně DPH. Váš fotovoltaický systém musí být větší než 2 kWp a může mít výkon i více než 10 kWp. Avšak dotaci získáte pouze na panely do 10 kWp. Fotovoltaické panely musí být nové a s účinností alespoň 18 %.
Dotaci můžete získat na:
V novelizovaném programu NZÚ2030 byla zrušena výkonnostní pásma dotovaných elektráren. Pásma byla nahrazena jednoduchým výpočetním vzorcem použitelným pro všechny typy fotovoltaických systémů, včetně kombinace FVE a tepelného čerpadla.
Výpočet výše dotace NZÚ2030 se provádí pomocí jednoduchého vzorce. Fotovoltaické elektrárny na rodinných domech mají předepsanou základní dotaci na minimální fotovoltaický systém o výkonu 2 kWp. Rozlišuje se, zda se jedná jen o fotovoltaickou elektrárnu (dotace 60 000 Kč), nebo zda jde o kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem (100 000 Kč). Na výkon elektrárny vyšší než 2 kWp získáte příspěvek 10 000 Kč/kWp a akumulace do lithiových baterií má podporu 10 000 Kč/kWh.
Dotace na akumulátory se vztahuje na celou jmenovitou kapacitu baterie při předpokládané době jejího vybíjení 10 hodin (rychlost vybíjení C/10 nebo 0,1C). Maximální výše dotace je 200 tis. Kč, v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji je limit 220 tis. Kč.
Z dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat maximálně polovinu investičních nákladů, které se u rodinných domů počítají z ceny instalace včetně DPH.
U síťových elektráren bez baterií již není povinnost akumulovat elektřinu do ohřevu teplé vody. Avšak nějakou formu akumulace přebytků je vhodné mít pro zajištění co nejkratší návratnosti vaší investice. U bateriových systémů byla podpora zúžena pouze na akumulátory na bázi lithia, tedy Li-Ion nebo LiFePO₄.
Minimální kapacita baterie v kWh musí být minimálně 1násobek výkonu elektrárny v kWp a maximálně 2násobek výkonu elektrárny v kWp. Baterii můžete mít libovolně velkou, ale dotaci můžete čerpat pouze na baterii v tomto rozmezí poměru k výkonu FVE (min. 1:1 a max. 1:2).
Základní systém 2 kWp s hybridním střídačem provozovaným bez baterií nebo s olověnými bateriemi je možný, dotace na tento základní systém činí 60 tis. Kč.
Části fotovoltaické elektrárny | Dotace |
---|---|
Minimální instalace o výkonu 2 kWp | 60 000 Kč |
Minimální instalace 2 kWp s tepelným čerpadlem | 100 000 Kč |
Za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp | 10 000 Kč |
Za 1 kWh akumulátorů na bázi lithia | 10 000 Kč |
V podmínkách dotace Nová zelená úsporám jsou zmíněny tzv. strukturálně postižené kraje (Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký). I v jiných krajích mimo Hlavní město Praha a Středočeský kraj mohou být tzv. Hospodářsky a sociálně ohrožená území. Ty jsou definovány seznamem obcí níže. Seznam obcí vychází ze Strategie regionálního rozvoje České republiky 2021+.
Kraj | Hospodářsky a sociálně ohrožené území |
---|---|
Plzeňský | Horažďovice, Nepomuk, Sušice |
Jihočeský | Milevsko, Soběslav, Dačice, Blatná |
Liberecký | Tanvald, Frýdlant, Semily, Nový Bor |
Královéhradecký | Broumov, Dvůr Králové nad Labem |
Pardubický | Moravská Třebová, Česká Třebová, Svitavy, Králíky |
Kraj Vysočina | Moravské Budějovice, Pacov, Bystřice nad Pernštejnem, Telč, Světlá nad Sázavou, Náměšť nad Oslavou, Chotěboř, Třebíč |
Jihomoravský | Veselí nad Moravou, Hodonín, Kyjov, Moravský Krumlov, Znojmo |
Olomoucký | Přerov, Jeseník, Šumperk, Konice, Mohelnice, Uničov, Lipník nad Bečvou, Zábřeh, Hranice, Šternberk |
Zlínský | Bystřice pod Hostýnem, Kroměříž, Otrokovice, Holešov, Vsetín, Uherský Brod |
Pokud se váš rodinný dům nachází v některém ze strukturálně postižených krajů (Karlovarský, Moravskoslezský či Ústecký) nebo v některé z obcí ze seznamu hospodářsky a sociálně ohrožených území, máte nárok na dotaci zvýšenou o 10% bonus.
O dotaci Nová zelená úsporám smíte požádat až po kolaudaci rodinného domu. Fotovoltaiku na dům můžete nainstalovat i dříve, náklady státní fond uzná zpětně až 12 měsíců. Dotaci můžete na dané opatření získat pouze v případě, že fotovoltaika není součástí průkazu energetické náročnosti budovy (PENB).
Pokud je instalace solárních panelů podmínkou pro splnění energetického standardu vašeho domu dle energetického štítku, nemůžete na ni získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Dům se za novostavbu považuje do 3 let od jeho kolaudace. Po této lhůtě již jde o tzv. stávající budovu. Fotovoltaický systém předepsaný v PENB můžete po 3 letech od kolaudace rozšířit o další panely a případně o akumulátory a získat na tuto investici dotaci z NZÚ.
Získání dotace na fotovoltaiku z NZÚ oblast C (Zdroje energie) je omezeno, pokud zároveň čerpáte dotaci na opatření z oblasti B (Výstavba či nákup domu v nízkoenergetickém standardu). V případě kombinace oblastí podpory B a C doporučujeme pečlivě prostudovat Závazné podmínky pro žadatele nebo záměr konzultovat s pracovníky SFŽP.
Pokud fotovoltaická elektrárna není součástí průkazu energetické náročnosti budovy, můžete o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu požádat ihned po kolaudaci domu. K žádosti o dotaci je jen třeba doložit PENB.
O dotaci NZÚ2030 můžete žádat pouze tehdy, pokud jste v minulosti z NZÚ na fotovoltaiku nežádali. Žádost o dotaci je možné podat pouze jednou. Není již možné elektrárny realizovat postupně po částech a čerpat dotaci na etapy.
Z dotačního programu nelze financovat jen samostatné pořízení baterie. Musíte je koupit současně s fotovoltaickými panely a v předepsaném výkonovém poměru k panelům 1:1 až 1:2 (kWp:kWh).
Provozovatelé starších fotovoltaických elektráren, které byly připojeny k síti do roku 2014 v režimu zeleného bonusu nebo výkupních cen, mohou nyní také žádat o dotaci. NZÚ jim umožňuje instalovat až 10 kWp s bateriemi na rodinný dům a získat dotaci na tuto novou elektrárnu.
Rozšíření fotovoltaické elektrárny musí být řešeno samostatným celkem se střídačem. O rozšíření FVE musí být upravena stávající licence na výrobu elektřiny. Běžící systém výkupních cen a zelených bonusů u původní FVE zůstává.
U žádostí o dotace se neposuzuje vaše schopnost vyrobenou elektřinu spotřebovat přímo v domě. Naopak se počítá, že do budoucna bude váš dům součástí nějaké tzv. energetické komunity. Od roku 2024 budou možné různé režimy sdílení v distribuční síti mezi odběrnými místy jednoho i více majitelů.
Při dimenzování výkonu fotovoltaické elektrárny nemusíte brát ohled na vaši dosavadní spotřebu. Můžete si pořídit elektrárnu tak velkou, jak chcete. Volit výkon elektrárny byste však měli s rozmyslem. Instalovat na rodinný dům příliš výkonnou elektrárnu s velkými přebytky dodanými do sítě nemusí vždy dávat ekonomický smysl.
Instalace fotovoltaické elektrárny na střechu rodinného domu není výkonnostně nijak omezená. Dotovaný výkon však končí limitem 10 kWp.
Pro provozování elektrárny do výkonu 50 kWp nepotřebujete licenci Energetického regulačního úřadu. Licence je obdoba živnostenského listu, ale pro energetiku. Příjmy z provozu elektráren do 50 kWp jsou až do výše 30 000 Kč osvobozeny od daně z příjmu.
Nová zelená úsporám podporuje celou paletu úsporných řešení pro rodinné domy. Kromě instalací solárních systémů jde o instalaci dobíječky na elektromobil, zateplení domu, výměnu neekologického zdroje vytápění, realizace zastínění, pořízení nádrže na zachytávání dešťové vody, instalace tzv. zelené střechy či instalace systému na rekuperaci tepla z odpadní vody.
Za realizaci vícero opatření zároveň můžete získat kombinační bonus 10 000 Kč. Bonus získáváte za každé další realizované opatření, podmínkou je podání žádosti o dotaci na všechna provedená opatření zároveň.
Nejvhodnější opatření jednoduše realizovatelné současně s instalací FVE je pořízení dobíjecího bodu na elektromobil. Vlastnictví elektromobilu není podmínkou. Wallbox využijete kdykoliv v budoucnu, pokud vaše další auto bude plug-in hybrid či elektromobil. Podmínkou dotace je, že parkovací místo musí ležet na všem pozemku.
Z programu Nová zelená úsporám umíme vyjednat i podporu instalace fotovoltaické elektrárny na objekt pro individuální rekreaci. Na rekreační objekty se vztahují stejná pravidla a výše dotace je stejná jako pro rodinné domy. Podmínkou úspěšného vyřízení je trvalé bydliště vedené na dané adrese minimálně 2 roky před podáním žádosti o dotaci.
Podmínkou přiznání dotace je celoroční užívání chaty či chalupy k bydlení. To se prokazuje trvalým bydlištěm vedeným na dané adrese. Bydliště nemusí prokazovat přímo majitel domu, může jít o kohokoliv. Trvalý pobyt musí být v daném domě vedený minimálně 2 roky před podáním žádosti o dotaci. Trvalý pobyt můžete prokázat zápisem adresy v občanském průkazu nebo výpisem z Registru obyvatel.
Podporu můžete získat pouze na nové fotovoltaické elektrárny, které vám odborně nainstaluje osoba s odpovídající autorizací podle § 10d zákona č. 406/200 Sb., o hospodaření energií. Není možné používat komponenty použité či "z druhé ruky". Pokud chcete čerpat dotaci, není možná instalace FVE svépomocí.
Fotovoltaická elektrárna podpořená z programu NZÚ má dobu udržitelnosti projektu v délce 10 let. Jde o minimální dobu, po kterou musíte dotovaný systém provozovat a udržovat. Při prodeji rodinného domu nezapomeňte tuto povinnost v kupní smlouvě převést na nového majitele domu. Změnu vlastníka nemovitosti během doby udržitelnosti musíte také nahlásit Státnímu fondu životního prostředí.
Průběh podávání a posuzování žádosti o dotaci až do výplaty peněz má 5 fází:
Výplata dotace NZÚ je možná až po dokončení instalace FVE, po předání díla zákazníkovi a po oficiálním připojení elektrárny k distribuční síti. Připojení k distribuční síti provádí distribuční společnost (ČEZ, EG.D, PRE) a označuje se jako PPP (První paralelní připojení) či UTP (Uvedení do trvalého provozu). Dotaci budete mít na účtu cca do 12 týdnů po dokončení instalace elektrárny.
Pokud se žádost o dotaci podává až po realizaci FVE, fáze posouzení žádosti, akceptace žádosti a závěrečné vyhodnocení se spojí do jednoho kroku.
Za naše klienty vyřizujeme žádosti o dotaci z NZÚ automaticky. Vyřízení dotace je součástí fotovoltaické elektrárny na klíč a její ceny. Klienty zastupujeme na základě plné moci a vedeme za vás veškerou komunikaci se státním fondem. Od klientů pouze žádáme doložení některých dokumentů jako např. doklad o vlastnictví bankovního účtu, souhlasy spoluvlastníků nemovitosti nebo PENB u novostaveb.
Na úspěšné vyřízení dotace dáváme garanci, která je uvedená přímo ve smlouvě o dílo. Kdybychom kvůli naší chybě pro vás nezískali dotaci Nová zelená úsporám, zaplatíme vám ji my.
Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.