Získat nabídku

11 důvodů, proč si nekupovat solární panely

10.7.2023 | Autor: Vladimír Matajs

Nákup solárních panelů nemusí být vhodný pro každého. Nese s sebou určitá rizika. Solární panely na střeše mohou například způsobit závist u vašich přátel, příbuzných či sousedů.

Nikdo neví, jestli se solární panely vůbec vyplatí. Jejich likvidace na konci životnosti vás zruinuje. Fotovoltaika nás stojí miliardy a je neekologická, protože vyžaduje "zálohování" uhelnými zdroji.

Hlavně nikdy neříkejte na internetu, že si kupujete fotovoltaickou elektrárnu, jinak to strašně schytáte. Pojďme se nyní podívat 11 nejhloupějších důvodů, proč by si lidé v žádném případě neměli nekupovat solární panely.

Mohlo by vás také zajímat

1. Solární panely jsou drahé

Fotovoltaické panely byly dříve extrémně drahé, ale teď už nejsou. Od roku 1979, kdy se začaly sériově vyrábět, neustále klesá jejich cena a účinnost naopak roste. Zlepšuje se kvalita provedení solárních panelů. Moderní typy jsou odolnější vůči různým neduhům historických typů panelů jako delaminace, hotspoty, LID či PID.

Solární panely patří do stejné kategorie výrobků, jako mikroprocesory do osobních počítačů. I ve fotovoltaice pracujeme s křemíkovými polovodiči, ovšem výroba křemíkových solárních článků je oproti výrobě procesorů značně jednodušší.

Swansonův zákon

Mooreův zákon, který se vztahuje na mikroprocesory, říká, že počet tranzistorů na mikroprocesoru se zdvojnásobí každé dva roky. Ve fotovoltaice máme Swansonův zákon. Ten uvádí, že s každým zdvojnásobením světového nainstalovaného výkonu fotovoltaiky klesne cena panelů o 20 %.

Díky technologickému pokroku a úsporám z rozsahu jsou solární panely stále účinnější a levnější. Jejich výroba je efektivnější, používá méně materiálů a energie. Panely jsou tenčí a díky tomu se daří snižovat náklady na logistiku.

2. Solární panely se nikdy nezaplatí

Fotovoltaické elektrárny si lidé pořizují nejčastěji proto, aby snížili spotřebu elektrické energie, kterou odebírají ze sítě. Využití energie pro vlastní spotřebu je ze všech možností nejvýhodnější. Návratnost investice do solárních panelů umístěných na rodinném či bytovém domě je obvykle méně než 10 let.

V podnebných podmínkách České republiky vyrobí každá nainstalovaná špičková kilowatta (kWp) přibližně 980 kWh ročně. Rozložení výroby elektřiny pochopitelně kopíruje roční období. Fotovoltaické elektrárny nejvíce energie vyrobí během letních měsíců a nejméně během zimy. Poměrně slušnou výrobu elektřiny z FVE můžete získat od března do října.

Roční výroba FVE o špičkovém výkonu 5 kWp
Roční výroba FVE o špičkovém výkonu 5 kWp

Délka návratnosti fotovoltaické elektrárny může být kratší, pokud využijete dostupné dotace. Pro majitele rodinných domů je k dispozici program "Nová zelená úsporám". Tento dotační program funguje od roku 2016 až dosud.

Program nabízí různé podprogramy jako NZÚ Light, Oprav dům po babičce či NZÚ Standard. Dotace na solární panely může činit až 50 % investičních nákladů a maximálně 205 tis. Kč. Dotace je v některých strukturálně postižených krajích (UL, KV, MS) zvýhodněna až na 225 tis. Kč. Dotační program NZÚ Light navíc zvýhodňuje starobní a invalidní důchodce, kteří mohou získat dotaci 90 000 Kč, a to až do výše 100 % investice.

Aby se investice do fotovoltaiky vyplatila, je důležité co nejvíce vlastní energie spotřebovat. Posílání elektřiny do sítě není tak výhodné. Prodej elektřiny do sítě může být až pětkrát až desetkrát méně výhodný než vlastní spotřeba.

3. Solární panely jsou prostě hnusné

Některým lidem se solární panely líbí a klidně si je dají na střechu domu. Ale jiní je považují za nevzhledné a nechtějí je mít na svém domě. Názor na estetiku solárních panelů je subjektivní věc.

Instalaci panelů můžete provést na libovolný tvar střechy. V dnešní době laciných fotovoltaických panelů se již tolik neřeší jejich optimální orientace či sklon.

Instalace fotovoltaických panelů na sedlovou střechu
Instalace fotovoltaických panelů na sedlovou střechu

Ne na každou střechu se solární panely hodí. Například na historické nebo památkově chráněné budovy jednoduše nepatří. Úředníci památkové péče by solární panely na památkově chráněnou budovu stejně nepovolili.

Pokud nechcete dát solární panely na střechu rodinného domu, můžou se namontovat na garáž, dílnu nebo stodolu. Instalaci panelů na tzv. příslušenství rodinného nebo bytového domu připouští i dotační program Nová zelená úsporám.

Instalaci fotovoltaiky můžete provést i na pozemku vedle budovy. Musíte však splnit několik podmínek, abyste nepřišli o možnost čerpat dotaci NZÚ. Především, vyrobená energie musí být přednostně určena pro spotřebu v rodinném či bytovém domě. Konstrukce, na kterou instalujete fotovoltaické panely nesmí bránit růstu vegetace. Prostor pod panely tedy není možné vybetonovat.

4. Solární panely si kupují jenom ekoteroristi

Solární panely nejsou žádnou raritou a jsou dnes zbožím zcela dostupným pro každého. Na své střechy si fotovoltaické elektrárny nebo systémy na ohřev vody kupují mladé rodiny s dětmi i důchodci. Fotovoltaika se umisťuje na novostavby stejně jako na starší stávající budovy.

Pozor na ilegální panely!

Fotovoltaické panely dnes můžete koupit v podobě různých zvýhodněných sestav, které se prodávají i v hobby marketech. Bohužel, k těmto setům nedostanete to nejdůležitější - odbornost pro instalaci zařízení svépomocí. Instalaci fotovoltaiky smí provést pouze autorizovaná osoba, jinak se dostáváte do kolize se zákonem. Díky neodborné instalaci solárních panelů můžete pojišťovna krátit náhradu škody, a to i v případě problémů, které vůbec nesouvisí s instalací fotovoltaiky.

Solární panely nejsou výsadní záležitostí žádné skupiny obyvatel. Více o lidech, kteří si kupují solární panely se dočtete v článku 5 typů lidí, kteří si kupují solární panely.

5. Solární panely produkují toxický odpad

U několika málo typů tenkovrstvých solárních panelů se používají toxické látky, jako je kadmium. Tyto panely se označují CdTe a vyrábí v USA a na Filipínách. Na střechy budov se tento typ panelů nedává, je určen pro instalaci na pozemcích.

Drtivá většina solárních panelů jsou zařízení zcela bez toxických látek nebo těžkých kovů. Svým složením se neliší od běžného domácího elektroodpadu typu LCD televize.

Fotovoltaické panely obsahují křemíkové polovodiče, hliníkové rámy, plastový podklad, krycí vysoce propustné sklo, měděné vodiče, plastovou izolaci vodičů a silikonové těsnění. Recyklace křemíkových fotovoltaických panelů je zcela zvládnutá disciplína. Dosažitelná míra recyklace materiálů z FV panelů činí úctyhodných 90 % až 96 %.

Sledujte naše sítě

6. Likvidace solárních panelů bude drahá

Je mylné si myslet, že likvidace solárních panelů po skončení životnosti FVE vás vyjde draho. Ve skutečnosti je likvidace všech panelů instalovaných v ČR předplacena v recyklačním fondu. I za fotovoltaické panely se platí recyklační poplatek. Solární panely nejsou žádnou výjimkou oproti jiným elektrospotřebičům.

V České republice byla výrobcům a dovozcům zákonem nařízena povinnost přispívat do českých recyklačních fondů. České podmínky jsou jedny z celosvětově nejpřísnějších. Recyklací fotovoltaických panelů se budou zbývat stejné firmy, jaké již dnes recyklují jiný elektroodpad. I systém sběru solárních panelů a střídačů je pro fyzické osoby stejný. Vysloužilé panely jednoduše odvezete na sběrný dvůr.

Likvidace většiny solárních elektráren bude zisková záležitost. Každá FVE je připevněna na kovových konstrukcích, které jsou z pozinkované oceli a hliníku. Fotovoltaické panely a střídače jsou propojeny měděnými kabely. Každý majitel elektrárny tedy bude na konci její životnosti profitovat z prodeje druhotných surovin. Podrobněji jsme fungování recyklace solárních panelů popsali ve zvláštním článku.

Produkty, které by vás mohly zajímat

7. Kvůli solárním panelům hrozí blackout

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných a bytových domů jsou místní decentrální zdroje energie. Vyráběnou energii většinou sami spotřebujete přímo doma. Přebytek energie dodaný do sítě spotřebuje váš soused.

Čím více si koncoví zákazníci spotřebují vlastní energii, tím méně energie musí cestovat přenosovými a distribučními vedeními. Místní fotovoltaické elektrárny pomáhají rozvodné soustavě, protože elektřina k spotřebitelům neputuje sítí přes dlouhé půlku republiky.

Naše schopnost předpovídat počasí se neustále zlepšuje. Lepší předpovědi nám umožňují lépe se připravit na změny výkonu v síti. Dnes dokážeme dokonale předpovídat výrobu z obnovitelných zdrojů v celé Evropě pro dnešek i celý následující den.

8. Solární elektrárny se zálohují se uhlím

Zálohu v přenosové soustavě hlavně potřebuje největší zdroj energie připojený v danou chvíli do sítě. Kdyby tento největší zdroj vypadl, mohla by rozvodná síť zkolabovat, pokud by za něj nebyla dostatečná náhrada.

V České republice potřebujeme téměř 1 100 MW zálohu z uhlí pro jeden blok jaderné elektrárny Temelín. Nejsou to tedy ani zdaleka solární panely, které bychom museli zálohovat uhlím.

Výroba elektřiny z fotovoltaických panelů může být nestabilní a kolísat. Ale dnes už umíme výrobu z obnovitelných zdrojů přesně předpovídat. Na kolísání výroby z fotovoltaických elektráren se dokážeme připravit předem.

9. Solární panely nefungují v noci

Fotovoltaika sice v noci nevyrábí, ale baterie fungují i v noci naprosto spolehlivě! Instalace FVE na rodinných domech se dnes bez baterií téměř neinstalují. Fotovoltaické elektrárny disponují akumulací energie, aby elektřinu vyrobenou během dne bylo možné spotřebovat i během noci.

Fotovoltaické elektrárny s akumulací energie do baterií nazýváme hybridní elektrárny (hybridní fotovoltaické systémy). Kromě možnosti rovnoměrně rozložit spotřebu vyrobené elektřiny do celého dne mají akumulátory i záložní funkci. V případě výpadku distribuční sítě váš dům funguje díky baterii dál, zatímco vaši sousedi si musí svítit svíčkami.

Další jednoduchou a lacinou formou akumulace je ohřev teplé vody. I na výrobu teplé vody potřebujete energii, proč si ji tedy neohřát pomocí fotovoltaických panelů? Solární panely sice nefungují v noci, ale elektřinu z baterií nebo teplou vodu ohřátou solární energií v noci klidně využívat můžete.

10. Na solární panely platíme miliardy

Štědře dotované výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických panelů jsou nenávratně pryč. Aktuálně je dostupná jen podpora z programu "Nová zelená úsporám". Prostředky v dotačním prgramu pochází z prodeje emisních povolenek. Podpora NZÚ platí jen pro instalace na střechách rodinných domů a bytových domů.

Podpora formou výkupních cen

Podporu formou dotovaných výkupních cen a zelených bonusů platíme provozovatelům FVE připojených do sítě v letech 2005 až 2013. Výkupní ceny stát garantuje na dobu 20 let. Brzy tedy začne výše vyplácené podpory postupně klesat. Část dotovaných výkupních cen si stát od provozovatelů velkých FVE bere zpět v podobě tzv. solárních daní.

V posledních letech stát získává peníze na dotace pro instalace nových OZE z prodeje emisních povolenek. Ty mají pomoci narovnat trh s energiemi. Emise vypouštěné do ovzduší při výrobě elektřiny z uhlí a zemního plynu totiž nejsou zadarmo. Následky vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší se nazývají negativní externality. Náklady na řešení těchto externatlit musí nakonec někdo zaplatit.

Co jsou to emisní povolenky?

Emisní povolenky jsou forma daně uvalené na činnosti, které do ovzduší uvolňují emise CO₂. Kromě výroby elektřiny a tepla z uhlí a ze zemního plynu se placení emisních povolenek vztahuje také např. na výrobce oceli nebo cementu. Emisní povolenka se vztahuje k 1 tuně vypuštěného plynu, která vzniká při výrobě přibližně 1 MWh elektrické energie. Cena emisní povolenky se stanovuje na trhu EU ETS. Každoročně klesá objem vydaných emisních povolenek, což má vést ke zdražování "špinavé elektřiny" a postupnému snižování objemu vypouštěných skleníkových plynů. Detailní vysvětlení fungování emisních povolenek najdete na webu Fakta o klimatu.

Nákupem emisních povolenek výrobci "špinavé" energie pomáhají financovat čisté obnovitelné zdroje, které nevypouštějí žádné emise. A je to tak správně.

Chcete-li se vyhnout placení poplatků solárním baronům, pořiďte si vlastní solární panely na střechu vašeho rodinného či bytového domu. Staňte se také malým solárním baronem! Vlastní vyrobená energie a úspory nejsou a nikdy nebudou zatíženy poplatky nebo daněmi.

11. Sousedi mi budou solární panely závidět

Je lepší, když vaši sousedi závidí solární panely vám, než abyste museli závidět solární panely vy jim. K distribuční síti je možné připojit pouze omezený výkon elektráren, aby jimi nebyla narušena "kvalita" dodávané elektřiny. Každá elektrárna nepatrně zvyšuje napětí v distribuční síti a může mít vliv i na další parametry.

Může se proto stát, že si vaši sousedé pořídí svoji fotovoltaiku dřív než vy a vyčerpají tím poslední dostupnou kapacitu distribuční sítě. A vám už distribuční společnost (ČEZ, EG.D, PRE) připojení elektrárny do sítě nepovolí. Není proto na co čekat!

Solární panely na vaší střeše snadno a rychle?

Návrh řešení a osobní návštěva technika u vás je ZDARMA. Ozveme se během 2 dní.

Jaký typ a velikost solárního systému je pro vaše potřeby nejvhodnější?
Je realizace u vás technicky možná a pokud ano, jakým způsobem?
Kolik bude solární systém stát a jakou bude mít návratnost?
Jak můžete získat garantovanou dotaci z programu NZÚ?
Kdy začnou solární panely vyrábět elektřinu pro vás?
Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům
Nová zelená úsporám logo

Ohřev vody fotovoltaikou o výkonu 2,25 kWp
pro důchodce za 1 Kč včetně vyřízení dotace

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram